Thông báo 1298/TB-KBNN Tỷ giá hạch toán ngoại tệ tháng 7 năm 2013

Rate this post

Njoftimi 1298/TB-KBNN

Norma kontabël në valutë të huaj në korrik 2013

Njoftimi 1298/TB-KBNN Normat e kontabilitetit në valutë të huaj 2013 në korrik 2013 lëshuar nga Thesari i Shtetit.

Po shikoni: Njoftimi 1298/TB-KBNN Norma e kontabilitetit në valutë të huaj korrik 2013

FINANCIARE
THESARI I SHTETIT
———

REPUBLIKA SOCIALISTE E VIETNAMIT
Pavarësi – Liri – Lumturi
—————————

Numri: 1298/TB-KBNN

Hanoi, 1 korrik 2013

NJOFTIM
KURSET E KONTABILITETIT TË VALUTVE korrik 2013

– Në zbatim të Vendimit Nr. 108/2009/QD-TTg datë 26.08.2009 të Kryeministrit për përcaktimin e funksioneve, detyrave, kompetencave dhe strukturës organizative të Thesarit të Shtetit në varësi të Ministrisë së Financave;

– Në bazë të qarkores nr.128/2008/TT-BTC datë 24 dhjetor 2008 të Ministrisë së Financave që udhëzon mbledhjen dhe menaxhimin e të ardhurave të buxhetit të shtetit nëpërmjet Thesarit të Shtetit, Thesari i Shtetit njofton kursin e këmbimit, kontabilitetin dhe raportimin e Të ardhurat dhe shpenzimet në valutë të huaj në korrik 2013, zbatohen në mënyrë uniforme në shkallë vendi si më poshtë:

1/ Kursi i këmbimit kontabël ndërmjet Vietnam dong dhe dollarit amerikan (USD) në korrik 2013 është 1 USD = 20,845 VND.

2/ Kursi i këmbimit kontabël ndërmjet Vietnam dong dhe monedhave të tjera të huaja në korrik 2013 do të bëhet sipas shtojcës bashkëlidhur kësaj letre zyrtare.

3/ Normat kontabël të mësipërme zbatohen në transaksionet e mëposhtme:

– Konvertimi dhe regjistrimi i të ardhurave dhe shpenzimeve të buxhetit të shtetit në valutë, përfshirë të ardhurat në natyrë në valutë.

– Konvertimi dhe kontabilizimi i librave kontabël të Thesarit të Shtetit.

Sugjerohet që agjencitë financiare, Thesari i Shtetit dhe përfituesit e buxhetit të shtetit të bazohen në kursin e njoftuar të këmbimit për të llogaritur dhe raportuar arkëtimet dhe shpenzimet në valutë sipas regjimit të përcaktuar.

Marrësit:
– Zyra e Asamblesë Kombëtare, Zyra e Qeverisë, Zyra e CTN;
– Instituti i Prokurorisë Popullore, Gjykata Popullore e QKTNJ;
– VP i KQ të Partisë, Komiteti i Punëve të Jashtme të KQ të Partisë;
– Ministritë, agjencitë e nivelit ministror, ​​agjencitë qeveritare, agjencitë qendrore të organizatave masive;
– Departamenti i Përgjithshëm i Tatimeve;
– Departamenti i Përgjithshëm i Doganave;
– Banka e Zhvillimit të Vietnamit;
– Auditimi shtetëror;
– Thesari Shtetëror i provincave dhe qyteteve të drejtuara nga qendra;
– STC të provincave dhe qyteteve të drejtuara nga qendra;
– Departamentet dhe Departamentet nën BTC;
– Ruaj: VT; THPC.

KT. MENAXHER I PËRGJITHSHËM
ZËVENDËS ADMINISTRATORI I PËRGJITHSHËM

Ta Anh Tuan

SHTOJCA

NJOFTIM PËR KURSET E KONTABILITETIT VALUTOR korrik 2013
(Bashlidhur Njoftimit Nr. 1298/TB-KBNN datë 1 korrik 2013 të Thesarit të Shtetit)

EMRI I VENDIT

EMRI

Simboli i monedhës

VND / Valuta e huaj

MONEDHA

Numerike

Teksti

SLOVAKIA

SLOVAKKORUNA

09

SKK

967

MOZAMBIK

METICAL MOZAMBIKAN

dhjetë

MZN

705

NIKARAGUA

CORDOBA ORO

11

NIO

844

JUGOSLAVIA

DINARI I RI

i dymbëdhjeti

yUM

EVROPA

EURO

14

EUR

27,071

GUINE – BISSAU

PESO GUINEA BISSAU

15

GWP

HONDURAS

LEMPIRA

16

HNL

1.028

SHQIPËRIA

LEK

17

TE GJITHA

194

POLONIA

ZLOTY

18

PLN

6.317

BULGARIA

LEV

19

BGN

13,897

LIBERIA

DOLLAR LIBERIAN

20

LRD

282

HUNGARIA

FORINT

21

HUF

92

CIS (Rusi)

RUBLA RUSE (E RE)

22

fshij

637

MONGOLI

TUGRIK

23

MNT

14

RUMANI

LEU

24

RON

6.131

ÇEKOSLOVAKIA

KORUNA ÇEKE

25

CZK

1.045

KINA

YAN RENMINBI

26

CNY

3.395

KOREA

FITUA KOREANI I VERIUT

27

KPW

160

KUBA

PESO KUBANE

28

KUPA

20,845

LAOS

KIP

29

LAK

3

Kamboxhia

RIEL

30

I LIRË

5

PAKISTANI

RUPIA PAKISTAN

tridhjetë e parë

PKR

210

ARGJENTINA

PESO ARGJENTINE

32

ARS

3882

ANGLI DHE Irlandën e Veriut

PUND STERLING

35

GBP

31.583

HONG KONG

DOLLAR HONG KONG

36

HKD

2.686

FRANCE

FRANCE FRANCE

38

FRF

2.806

ZVICERË

FRANCE Zviceriane

39

CHF

22.176

GJERMANI

DEUTSCH MARK

40

DEM

9390

JAPONI

JEN

41

JPY

211

PORTUGALI

ESKUDO PORTUGEZE

42

PTE

92

GUINE

GUINE FRANCE

43

GNF

3

SOMALIA

SOMA SHILING

44

SOS

15

TAJLANDË

BAHT

45

THB

670

BRUNEI DARUSSALAM

DOLLAR BRUNEI

dyzet e gjashtë

BND

16.544

Brazili

REAL BRAZILIAN

47

BRL

9.475

SUEDI

KRONA SUEDEDISE

48

SEK

3.107

NORVEGJI

KRONA NORVEGJIANE

49

NOK

3.457

DANIMARKË

KRONA DANEZE

50

DKK

3651

LUKSEMBURG

LUXEMBURG FRANCE

51

LUF

456

AUSTRALI

DOLLAR AUSTRALIAN

52

AUD

19.301

KANADA

DOLLAR KANADIAN

53

CAD

19852

SINGAPOR

DOLLAR SINGAPOR

54

SGD

16.544

MALAZIA

RINGGIT MALAZIAN

55

MYR

6.576

ALGJERI

DINAR ALGJERAN

56

DZD

262

JEMEN

RIAL JEMENI

57

YER

97

IRAK

DINAR IRAK

58

IQD

18

LIBI

DINAR LIBANEZ

59

LYD

16.413

TUNIZI

DINAR TUNIZAN

60

TND

12633

HIQ

FRANCE BELGJE

Gjashtëdhjetë e një

BEF

456

MAROC

DIRHAM MAROKAN

62

MAD

2.458

KOLOMBIA

PESO KOLOMBIANE

63

COP

11

DRURI

CFA FRNC BEAC

gjashtedhjete e kater

XAF

42

ANGOLA

KWANZA REAJUSTADO

65

AOR

217

HOLANDË

GUILDER HOLANDË

66

NLG

8.338

MALI

CFA FRNC BEAC

gjashtedhjete e shtate

XOF

42

MYANMA

KYAT

68

MMK

21

EGJIPT

PUND EGJIPTIAN

69

EGP

2969

SIRI

PUND SIRIAN

70

SYP

208

Libani

PUND LIBIAN

71

LBP

14

ETIOPIA

BIRR ETIOPIAN

72

ETB

1.118

IRLANDA

PUND I IRISHT

shtatedhjete e tre

IEP

23.421

Turqia

LIRA E RE TURKE

74

PROVONI

10,857

ITALI

LIRA ITALIANE

75

ITL

dhjetë

FINLANDA

MARKKA

76

FIM

3.097

MEKSIKO

PESO MAXIKAN

77

MXN

1.606

FILIPINE

PESO FILIPINE

78

PHP

482

PARAGUAJ

GUARANI

79

PYG

5

GREKE

DRAHMI

80

GRD

54

INDI

RUPIE INDIAN

81

INR

349

SRI LANKA

SRILANCA RUPEE

82

LKR

160

BANGLADESH

TAKA

83

BDT

268

INDONEZI

RUPIAH

84

IDR

2

KËMISHA

SCHILLING

85

ATS

1.338

FONDI MONETAR NDËRKOMBËTAR

SDR

tetëdhjetë e gjashtë

SDR

EKUADOR

SUCRE

tetedhjete e shtate

ECS

së pari

Zelanda e Re

DOLLAR NEWZELAND

88

NZD

16285

XHIBUTI

DJIBOUTI FRANCE

89

DJF

119

SPANJË

PESTA SPANJORE

90

ESP

111

PERU

NUEVO SOL

92

PEN

7498

PANAMA

BALBOA

93

PAB

20,845

TAIWAN

DOLLAR I RI TAIWAN

nentedhjete e kater

TWD

696

MAKINERIA

PATACA

95

MOP

2.612

Irani

RIAL IRANIAN

96

IRR

2

TJERA TJERA

DINAR KUVAYTI

97

KWD

71,879

KOREA

FITOI

98

KRW

18

BLLOKU I SHTETEVE SOCIALE

RRUNDET E TRANSFERIMIT

100

RCN

20,845

Gjermania Lindore

MARKA GJERMANE LINDORE

101

DDM

9390

AFGANISTANI

AFGANI AFGANI

102

AFN

379

BAHAMAS

DOLLAR BAHAMIAN

103

BSD

20,845

BAHREIN

DINAR BAHARANI

104

BHD

54,855

BARBADOS

DOLLAR BARBADOS

105

BBD

10.528

BELIZE

DOLLAR BELIZE

106

BZD

10,475

MADAGASKAR

MALAGASY ARIARI

107

MGA

dhjetë

IZRAEL

SHEKEL I RI ISRAEL

108

ILS

5.774

XHAMAIKË

DOLLAR JAMACAN

109

JMD

208

BOLIVIA

BOLIVIANO

110

BOB

3.039

KOSTA RIKA

KOSTA RIKAN KOLONI

111

KDF

42

GANA

CEDI

112

GHC

2

GUATEMALA

QUETZAL

113

GTQ

2662

MAURITANIA

OUGUIYA

114

MRO

71

NEPAL

RUPIA NEPALEZE

115

NPR

220

NIGERIA

NAIRA

116

NGN

129

SIERRA LEONE

LEONE

117

SLL

5

AFRIKA E JUGUT

RAND

118

ZAR

2.099

LESOTO

RAND

119

ZAR

2099

URUGUAJ

PESO URUGUAJO

120

UYU

1.030

VENEZUELA

BOLIVAR

121

VEF

3.319

QIPRO

PUNËT QIPROSE

122

CYP

52.113

PLOTË (e vjetër)

KORUNA ÇEKE

123

CSK

1.045

SLLOVENI

TOLAR

124

ULENI

115

ISHujt SOLOMON

DOLLAR I ISHUJVE SOLOMON

125

SBD

160,346

ZAMBIA

KWACHA

126

ZMK

4

ZIMBABVE

DOLLAR ZIMBABVEAN

127

ZWD

55

ISLANDA

KRONA ISLANDE

128

ISK

169

RWANDA

RUANDA FRANCE

129

RWF

32

MONTSERRAT

DOLLAR KARIBE LINDOR

130

XCD

7.836

SHENHELENA

ST. HELENA POUND

131

SHP

13,714

SAINT KITTS DHE NEVIS

DOLLAR KARIBE LINDOR

132

XCD

7.836

SHEN LUCIA

DOLLAR KARIBIAN LINDOR

133

XCD

7.836

LETONI

LATS LETONIKE

134

LVL

38602

ARMENI

DRAM ARMENIAN

135

AMD

51

ARUBA

GUILDER ARUBANI

136

AWG

11711

GIOOC me shumë lojtarë

DINAR JORDAZAN

137

JOD

29.359

KAZAKSTANI

TENGE

138

KZT

137

HAITI

GOURDE

139

HTG

494

KENIA

SHILING KENIAN

140

KES

243

MOLDAVI

LEU MOLDAVAN

141

MDL

1.684

QATA

RIAL KATARI

142

QAR

5.727

ISHujt WALLIS & FUTUNA

CFP FRANCE

143

XPF

230

POLYNEZIA FRANCEZE

CFP FRANCE

144

XPF

230

MAURITIUS

RUPI MAURITUS

145

MUR

674

ST. VINCENT & GRENADINA

DOLLAR KARIBIAN LINDOR

146

XCD

7.836

BRSS

RUP XO VIETNAM

147

USR

637

SAHARA LINDORE

DIRHAM MAROKAN

148

MAD

2.458

LITUANIA

LITAS LITUAN

149

LTL

7.896

SAMOA

TALA

150

WST

49631

UZBEKISTAN

SUM UZBEKISTANE

151

UZS

dhjetë

VANUATU

VATU

152

VUV

219

GJIBRALTA

PUND GJIBRALTAR

153

GIP

13,714

OMAN

RIAL OMANI

154

OMR

54,855

SVAZILANDI

LILANGENI

155

SZL

2.082

Ishujt FALKLAND (MALVINA)

PUNËT E ISHUJVE FALKLAND

156

FKP

13,714

GRENADA

DOLLAR KARIBIAN LINDOR

157

XCD

7.836

FIJI

DOLLAR FIJI

158

FJD

39,330

Uganda

SHILING UGANDA

159

UGX

8

KEPI VERDE

ESKUDO E KEP VERDE

160

CVE

248

NETH. ANTILE

NETH.GULDRI ANTILIAN

161

ANG

11.980

UKRAINA

HRIVNIA

162

UAH

2.558

ISHujt CAYMAN

DOLLAR I ISHUJVE CAYMAN

163

KYD

25,421

EMIRATET E BASHKUARA ARABE

DIRHAM e Emirateve të Bashkuara Arabe

164

AED

5680

MALDIVES

RUFIJAA

165

MVR

1.381

KOMORA

FRANCE KOMORO

166

KMF

55

KILI

UNIDADES DE FOMENTO

167

CLF

41

REPUBLIKA E DRAGONIT

FRANCE KONGOLAIS

168

CDF

23

ERITRE

NAKFA

169

ERN

1.893

ZAMBIA

DALASI

170

GMD

612

ANGOLA

KWANZA ANGOLANE

171

AOA

217

KILI

PESO KILIAN

172

CLP

41

ISHujt Kuk

DOLLAR I RI ZWALAND

173

NZD

16285

ESTONIA

KROON

174

EEK

1782

GJEORGJIA

LARI

175

GEL

12633

ANGUILLA

DOLLAR KARIBIAN LINDOR

176

XCD

7.836

KALEDONIA E RE

CFP FRANCE

177

XPF

230

ANTIGUA DHE BARBUDA

DOLLAR KARIBIAN LINDOR

178

XCD

7.836

BERMUDA

DOLLAR BERMUDIAN

179

BMD

20,845

BURUNDI

BURUNDI FRANCE

180

BIF

14

KROACI

KUNA

181

HRK

3657

GUJANA

DOLLAR GUJANA

182

GYD

103

MALTA

LIRA MALTEZE

183

MTL

6.113

SISHELET

RUPI SEJELES

184

SCR

1776

NAMIBIA

DOLLAR NAMIBIA

185

NAD

2.097

EL SALVADOR

EL SALVADOR COOLON

186

SVC

2.385

NAMIBIA

RAND

187

ZAD

2.097

LESOTO

LOTI

188

LSL

2.103

TURKMENISTANI

MANAT

189

TMM

së pari

SAO TOME DHE PRÍNCIPE

DOBRA

190

STD

së pari

ARABIK SAUDI

SAUDI RYAL

191

SAR

5.559

MEKSIKO

MEX.UNIDAD DE INVERSIOR

192

MXV

1.606

BUTANI

NGULTRUM

193

BTN

346

SUDAN

DINAR SUDANEZ

194

SDD

104

BOLIVIA

MVDOL

195

BOV

3.039

SURINAME

DOLLAR SURINAME

196

SRD

6.414

Bjellorusia

RUBLA Bjelloruse

197

BYB

2

BOSNJE DHE HERCEGOVINA

SHENJAT E KONTROLLUESHME

198

BAM

14.180

Azerbajxhani

MANAT AZERBAJZAN

199

AZN

26.724

BOTSWANA

PULA

200

BWP

173.708

EKUADOR

UNIDAD DE VALOR CONSTANTE (UVC)

201

ECV

së pari

TONGA

PAANGA

202

TOP

38602

DOMINICA

DOLLAR KARIBIAN LINDOR

203

XCD

7.836

TRINIDAD DHE TOBAGO

TRINIDAD & DOBAKO DOLLAR

204

TTD

3.267

ANDORRA

PESTA ANDORRANE

205

ADP

111

REPUBLIKA E DOMINIKANËS

PESO DOMINIKAN

206

DOP

500

TIMORI LINDOR

RUPIAH

207

IDR

2

PAPUA GUINEA E RE

KINA

209

PGK

49631

TAXHIKISTANI

RUBLA TAXHIKE

210

TJR

13

MAQEDONI

DENAR

211

denarë

443

TANZANIA

SHILINA TANZANE

212

TZS

13

KIRGIZSTANI

SOM

213

KGS

429

MALAVI

KWACHA

214

MWK

Tham Khảo Thêm:  Bài thu hoạch cuối khóa Mô đun 7 Tiểu học

Kategoria: Dokumente – Tekst

Cảm ơn bạn đã đọc bài viết Thông báo 1298/TB-KBNN Tỷ giá hạch toán ngoại tệ tháng 7 năm 2013 . Đừng quên truy cập Cakhia TV kênh trực tiếp bóng đá số 1 Việt Nam hiện nay để có những phút giây thư giãn cùng trái bóng tròn !

Related Posts

Hướng dẫn cách tạo trạm thời tiết My Weather Station

Cùng đọc bài viết với Phòng Giáo dục và Đào tạo Sa Thầy Hướng dẫn cách tạo trạm thời tiết My Weather Station. Cách tạo trạm thời…

Đáp án trắc nghiệm tập huấn môn Hoạt động trải nghiệm 3 sách Chân trời sáng tạo

CÂU 3: Đây là tên các đề tài đã làm trong tháng theo Hoạt động SGK Trải nghiệm 3 – Chân trời sáng tạo: – Tháng 3:…

Đáp án trắc nghiệm tập huấn môn Vật lí 10 sách Chân trời sáng tạo

Cùng đọc bài viết với Phòng Giáo dục và Đào tạo Sa Thầy Đáp án bài tập trắc nghiệm vật lý 10 sách Những chân trời sáng…

Đáp án trắc nghiệm tập huấn SGK lớp 11 bộ Chân trời sáng tạo (7 môn)

Cùng Phòng GD&DT Sa Thầy đọc bài viết Đáp án trắc nghiệm tập huấn SGK lớp 11 bộ Chân trời sáng tạo (7 môn). Đáp án trắc…

Đáp án trắc nghiệm tập huấn môn Âm nhạc 11 sách Chân trời sáng tạo

Cùng đọc bài viết với Phòng Giáo dục và Đào tạo Sa Thầy Đáp án bài kiểm tra đào tạo âm nhạc 11 cuốn Chân trời sáng…

Đáp án trắc nghiệm tập huấn SGK lớp 8 bộ Chân trời sáng tạo (6 môn)

Cùng Phòng GD&DT Sa Thầy đọc bài viết Đáp án trắc nghiệm tập huấn SGK lớp 8 bộ Chân trời sáng tạo (6 môn). Đáp án trắc…

Trả lời

Email của bạn sẽ không được hiển thị công khai. Các trường bắt buộc được đánh dấu *